Bałkany – 11 dni

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć

Kontakt
Zadzwoń:
12 632 01 50
Napisz do nas:
arion@arion.pl

Program wycieczki

Informacja: dla osób spoza Krakowa jest możliwość noclegu przed i po wycieczce.
Osoby zainteresowane, prosimy o kontakt: 12/632 01 50.

1 dzień
Wyjazd z Krakowa o godz. 05:00, Katowic o godz. 06:00, Bielska Białej o godz. 07:00. Przejazd przez Słowację i Węgry do Chorwacji. Wieczorem przyjazd do hotelu w okolicy Zagrzebia, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg tranzytowy.

2 dzień
Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do stolicy Bośni i Hercegowiny – SARAJEWA. Zwiedzanie rozpoczniemy od Sebilj – ujęcia wody wykonanego z drewna pod koniec XIX w, będącego jednym z symboli miasta. Następnie ulica Kazandžiluk znana z handlu i miedzianych garnków, Meczet Bega, Stara Cerkiew, Morića Han zbudowany 1551 r w czasach imperium Osmańskiego, Łaciński Most nazywany często mostem Principa od nazwiska zabójcy arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, Muzeum Sarajewskiego wojennego tunelu (800 m długości, 1 m szerokości, od 1,5 do 1,8m wysokości) który w czasach wojny 1992-1996r był jedynym połączeniem dla oblężonego miasta z terenami nieopanowanymi przez Serbów. Przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

3 dzień
Śniadanie. Wykwaterowanie. Czas wolny na sarajewskim bazarze Baš Čaršija.  Przejazd do MOSTARU – zabytkowego miasteczka założonego przez Turków. Zwiedzanie: Stary Most (wpisany na listę UNESCO) – jedna z najbardziej znanych budowli na Bałkanach, meczet Koski Mehmed-Paszy, dom turecki, dzielnica Stara Carsija. Następnie przejazd do turystycznej perełki Bośni i Hercegowiny – NEUM, jedynego miasta w tym kraju z dostępem do morza (linia brzegowa liczy tylko 20 km). Zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek, obiadokolacja, nocleg.

4 dzień
Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do Chorwacji do DUBROWNIKA zwanego „Perłą Adriatyku” (lista UNESCO), zwiedzanie: Brama Pile, zespół klasztorny Franciszkanów, XVII wieczna katedra, zespół średniowiecznych obwarowań miejskich, gotycka studnia miejska, spacer ok 300 m słynną zabytkową ulicą Stradun, nazywaną często salonem miasta. Przejazd do Czarnogóry do KOTORU którego zabytkowe centrum jest wpisane na listę UNESCO. W trakcie spaceru zobaczymy m.in. cerkiew św. Łukasza, cerkiew Matki Boskiej od Zdrowia, Katedrę romańską św. Tryfona, kościół św. Michała, wieżę zegarową (symbol miasta), pałace i domy mieszczańskie oraz zachowane mury obronne otaczające Stare Miasto. Wieczorem przejazd w okolice Budwy, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

5 dzień
Śniadanie. Wykwaterowanie. Zwiedzanie Starego Miasta w BUDVIE – zwanej „małym Dubrownikiem”: mury obronne, Katedra św. Jana, pozostałości starożytnych budowli, średniowieczne kaplice. Przejazd do liczącego ponad 2500 lat miasta STARY BAR, gdzie zobaczymy Twierdzę Stary Bar z ruinami średniowiecznego miasta i pochodzący z XVII w. Meczet Omerbašića. Na terenie miasta rośnie drzewo oliwne (Stara Maslina), którego wiek jest szacowany na ponad 2240 lat. W 1098 roku Bar stał się siedzibą najstarszej Archidiecezji w Czarnogórze. Następnie przejazd do Albanii do miejscowości SZKODRA, gdzie zobaczymy wznoszący się u zbiegu rzek Bunes, Drin i Kirk zamek Rozafa z którego murów roztacza się widok na  miasto i otoczone wzgórzami Jez. Szkoderskie. U podnóża góry na której wybudowano zamek, stoi jeden z największych meczetów w Albanii – Ołowiany Meczet (nazwa pochodzi od materiału z jakiego zrobiony jest jego dach). W centrum miasta zobaczymy reprezentacyjny deptak z kawiarniami, hostelami, klubami i galeriami oraz trzy główne obiekty sakralne w mieście (tworzą trójkąt) – kościół, cerkiew i meczet. Przejazd do położonej na wybrzeżu Adriatyckim miejscowości wypoczynkowej DURRËS, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

6 dzień
Śniadanie. Przejazd do stolicy Albanii – TIRANY, spacer po centrum miasta: Plac Skanderbega – największego bohatera narodowego Albanii, najstarszy zabytek XVIII – wieczny meczet Ethnem Beya, betonowa Piramida Tyrana (kiedyś mauzoleum Envera Hodży), Pałac Prezydencki i Kongresowy oraz tzw. Blok – teren niedostępny dla zwykłych ludzi w czasie reżimu komunistycznego. Następnie przejazd do KRUJE – historycznej stolicy Albanii, zwiedzanie Zamku Skanderbega, Muzeum Skanderberga i wizyta na bazarze Tureckim. Powrót do hotelu w Durrës, obiadokolacja, nocleg.

7 dzień
Śniadanie. Dzień wypoczynkowy, plażowanie, spacery. Wieczorem obiadokolacja, nocleg.

8 dzień
Śniadanie. Zwiedzanie DURRËS, m.in.: Wenecka wieża, Amfiteatr (odkryty w 1966 roku), który jest największym amfiteatrem na półwyspie bałkańskim (na 15000 widzów). Jego wybudowanie datuje się na 2. w p.n.e. Nie jest on odkopany w całości, gdyż jego część znajduje się pod budynkami mieszkalnymi. W amfiteatrze rozgrywane były między innymi walki gladiatorów. Następnie Muzeum Archeologiczne, Centrum Kultury z teatrem Aleksandra Moisiu, Muzeum Historii, dom rodzinny Aleksandra Moisiu. Wizyta w destylarni Gjergj Kastrioti Skanderbeu której tradycja sięga 1933 roku, kiedy to zaczęto produkcję najbardziej znanego trunku albańskiego – koniaku Skanderbeg: zwiedzanie zakładu połączone z degustacją koniaku, rakiji oraz  win. Następnie przejazd do BERAT – najładniejszego miasta w całej Albanii (lista UNESCO), które zachwyca znajdującą się na wzgórzu starówką oraz wznoszącą się nad nią bizantyjską twierdzą. Berat jest również określany mianem „miasta tysiąca okien” ponieważ wieczorem, gdy spojrzy się na starówkę, to odnosi się wrażenie, jakby faktycznie było tam tysiąc i więcej okien. Spacerując brukowanymi uliczkami zobaczymy m.in.: Most Gorica uważany przez mieszkańców za symbol miasta, meczet – Ołowiany Meczet z XVI wieku (największy w mieście) i zbudowaną po jego przeciwnej stronie prawosławną Katedrę św. Dymitra (2006 r), Muzeum Ikon Onufrego, wznoszący się na 214 metrowym wzgórzu Zamek Berat oraz malowniczą dzielnicę jednopiętrowych zabytkowych domów. Wieczorem powrót do hotelu w Durrës, obiadokolacja, nocleg.

9 dzień
Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do OCHRYDY w Macedonii Północnej, „Macedońskiej Jerozolimy” słynącej ze swoich niegdysiejszych 365 świątyń, po jednej na każdy dzień w roku. Obecnie lista świątyń mocno zmalała. W trakcie spaceru zobaczymy m.in.: W trakcie spaceru zobaczymy m.in. monastyr św. Pantalejmona, cerkiew Bogorodzicy, twierdzę cara Samuila, ruiny amfiteatru z czasów rzymskich, malowniczo położoną na klifie nad jeziorem Ochrydzkim Cerkiew św. Jana z Kaneo oraz Cerkiew św. Zofii w której można oglądać niemal tysiąc letnie malowidła ścienne.  Odpoczynek nad jeziorem Ochrydzkim wpisanym na listę UNESCO. Przejazd do – SKOPJE.  Zwiedzanie stolicy kraju: Plac Makedonia z nową, monumentalną rzeźbą Wojownika na koniu, Łuk Triumfalny „Porta Makedonia”  będący wyrazem ambicji młodego państwa i częścią projektu „Skopje 2014”. Następnie zobaczymy XV-wiecznym kamienny most, dzielnicę Stara Czarszija, średniowieczną twierdzę Kale, liczne świątynie muzułmańskie, meczet Mustafy Paszy, zajazd Kursumli An. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

10 dzień
Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do Serbii i zwiedzanie stolicy kraju – BELGRADU: Plac Slavija, Parlament, Plac Republiki, Teatr Narodowy, Plac Studentów, Twierdza i park Kalemegdan, reprezentacyjna ulica Kneza Michaila. Wyjazd w kierunku granicy serbsko – węgierskiej. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg tranzytowy.

11 dzień
Śniadanie. Wykwaterowanie. Wyjazd do Polski, przejazd przez Węgry i Słowację do Polski. W trakcie podróży postój na obiad (płatny we własnym zakresie). Planowany powrót do miast wyjazdowych (uzależniony od czasu odprawy na granicy serbsko – węgierskiej): Bielsko-Biała ok. 20:00 –20:30, Katowice ok. 21:00 – 21:30, Kraków ok. 22:00 – 22:30.

Terminy i ceny:

Cena podstawowa: 2.300,00 zł/osoba

Cena senior 60+: 2.190,00 zł/osoba

Zniżka dla seniora 60+ i osób towarzyszących nalicza się automatycznie po pozytywnej weryfikacji wieku przynajmniej jednego z uczestników. Kwota zniżki będzie widoczna w wyliczeniu należności po kliknięciu przycisku: „Zobacz podsumowanie”. 

Dla posiadaczy Vouchera dodatkowo zniżka w kwocie 100 zł!

Cena zawiera:

 • przejazd autokarem klasy lux (WC, DVD, barek, klimatyzacja)
 • opłaty autostradowe i parkingowe, wjazdowe do miast
 • 10 noclegów w Hotelach*** wg programu (w tym 4 x w Durrës), w pokojach 2 – osobowych z łazienkami
 • 10 śniadań
 • 10 obiadokolacji: dwa dania z wodą
 • opieka pilota – przewodnika
 • ubezpieczenie NNW do 2 000 EUR, KL do 15 000 EUR, bagażu do 200 EUR
 • opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • opłata na Turystyczny Fundusz Pomocowy
 • podatek VAT

Ważne informacje:

 • Dopłata do pokoju 1-osobowego: + 680,00 zł
 • DOPŁATY: taxy hotelowe: 12 €/os, przewodnicy lokalni: 35 €/os, bilety wstępu: 90 €/os, słuchawki: 13 €/os. RAZEM: ok 150 €. Ceny biletów i pozostałych opłat mogą ulec zmianie – aktualne ceny będą dostępne na miesiąc przed terminem wyjazdu
 • Nie jest wymagany paszport – wyjazd na podstawie ważnego Dowodu Osobistego
 • Cena nie zawiera świadczeń nie wymienionych w ofercie. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie

Wyjazdy z innych miast do uzgodnienia z biurem.

Bałkany – 11 dni